X
تبلیغات
خلبانان شهید
خلبانان شهید
 
گفت وگوي خراسان با شهرام حقيقت دوست بازيگر مجموعه تلويزيوني «شوق پرواز»

شخصيت سعيد خجسته فر وجود تاريخي ندارد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مریم ضیغمی ـ اوج بازيگري اش به مجموعه تلويزيوني «خط قرمز» برمي گردد، نقشي که زواياي مختلفي داشت و نزد بينندگان محبوب شد. بعد از آن گزيده در تلويزيون فعاليت داشت. تا اين که با مجموعه «مختارنامه» در نقش منفي حضوري دوباره داشت. اما نتوانست موفقيت مجموعه تلويزيوني «خط قرمز» را تکرار کند.
«شهرام حقيقت دوست» هم اکنون در نقش «سعيد خجسته فر» که به گفته خودش وجود تاريخي ندارد و به خاطر درام قصه در فيلم نامه اضافه شده است، جواني که در کنار شهيد «بابايي» به حرفه خلباني مشغول و يار و دوست صميمي اين شهيد بزرگوار است پاسخگوي سوالاتمان درباره بازي اش در سريال «شوق پرواز» و در نقش خلبان «سعيد خجسته فر» مي شود.

«شهرام حقيقت دوست» با مجموعه پرمخاطب «خط قرمز» در اوج بازيگري اش قرار گرفت مدتي کم کار شد تا اين که با مجموعه «مختارنامه» و اکنون با «شوق پرواز» حضور دوباره اي درتلويزيون داشت. او می گوید: من از مجموعه «خط قرمز» تاکنون هم چنان مشغول کار هستم. منتهي پس از آن با وسواس بيشتري در تلويزيون فعاليت دارم. واقعيت اين است که شرايط کار در تلويزيون تغيير کرده است، يعني متن ها، نوشته ها و فيلم  نامه کيفيت مطلوبي ندارد بنابراين ترجيح مي دهم گزيده کارکرده باشم.

دعوت به همکاري تان براي بازي در نقش مثبت «سعيد» چگونه اتفاق افتاد؟

هنگامي که فيلم برداري فاز اول مجموعه آغاز شد، پيشنهاد بازي در اين نقش به من داده شد. بعد از مطالعه از نقش خوشم آمد و پذيرفتم در اين مجموعه بازي کنم.

در فيلم نامه «شوق پرواز» چه نکات برجسته اي وجود داشت؟

«سعيد» نقش خوب و جذابي بود و برايم جاي کار داشت، نمي خواهم درباره اش صحبت کنم، چون مجموعه در حال پخش است. اتفاقاتي که براي نقش مي افتد برايم جذابيت داشت، بعضي جاهاي اين نقش در فيلم نامه نياز به تغيير داشت چون يک سري جزئيات درباره شخصيت او رعايت نشده بود. وقتي براي نقش با من تماس گرفتند با کارگردان تغييرات درباره نقش را درميان گذاشتم که ايشان موافقت کردند. در حين فيلم برداري اين تغييرات انجام شد. يک سري مرزبندي هاي کليشه اي مثبت و منفي در نقش ها وجود دارد که آنها را قبول ندارم. معتقدم آن نقش هايي را که جذابيت پيچيدگي  دارد مي پسندم، ما در سينما و تلويزيون کشورمان نقش هاي متفاوت نداريم.

نقش تان را در مجموعه «خط قرمز» متفاوت نمي دانيد؟

آن نقش جزو استثنائات بود و کمتر برايم اتفاق مي افتد. مگر چه قدر نقش متفاوت نوشته مي شود که به من پيشنهاد شود! هميشه در يک جهت پيش مي روم حال اگر نقش موفق بود، همه من خواسته ام تا آن نقش را بازي کنم. ولي در همين شرايط نقش «سعيد» جداي تعريف هاي مثبت، منفي و خاکستري بودنش يک سري اتفاق ها و چالش هايي دارد که نمي توانم توضيح دهم چون مجموعه در حال پخش است. اما اين نقش ويژگي هايي داشت که او را جذاب مي کرد.

به عنوان بازيگر نقش «سعيد» چه تحقيقاتي براي ايفاي اين نقش انجام داديد؟

شخصيت «سعيد» وجود تاريخي ندارد و در واقع به خاطر درام قصه در فيلم نامه اضافه شده است، بايد صادقانه بگويم که اجراي نقش نيازي به تحقيق نداشت. چون تاريخ را بازي نکردم و اگر هم نکته اي برايم ناشناخته بود، در طول قصه به پاسخ آن مي رسيدم.
قبل از دعوت به همکاري تان در مجموعه «شوق پرواز» چه شناختي نسبت به شهيد «بابايي» داشتيد و بعد از بازي در اين مجموعه چه قدر ديدگاه تان نسبت به گذشته تغيير کرد.
تنها مي دانستم که ايشان يک خلبان است. اما درباره خصوصيات زندگي و شخصي اين شهيد چيزي نمي دانستم. به بهانه بازي در اين مجموعه نکاتي را آموختم. بعد از بازي در اين مجموعه دانسته هايم نسبت به شهيد بابايي پررنگ تر شد.

براي بازي در مجموعه «شوق پرواز» چه تمهيداتي داشتيد تا ذهنيتي که تماشاگر از شما به دليل بازي در نقش هاي منفي دارد فاصله بگيرد؟

قرار نيست که متفاوت ظاهر شوم نقش در حدي است که شاهدش هستيد و من در حد توانم نقش را به گونه اي ارائه دادم تا براي بيننده باورپذر باشد.
با «شهاب حسيني» به عنوان هم بازي که نقش شهيد «بابايي» را بازي مي کند، قبل از فيلم برداري چه قدر تعامل، هم فکري و تمرين داشتيد؟
من شهاب حسيني را از دوران آموزشگاه بازيگري استاد «حميد سمندريان» مي شناسم و آن جا با يکديگر هم کلاس بوديم و طي اين سال ها از حال يکديگر مطلع بوديم اما فرصت هم بازي شدن برايمان پيش نيامده بود. «شهاب» بازيگر بسيار خوب و بااخلاقي است و در طول فيلم برداري، با يکديگر ارتباط خوبي داشتيم. انديشه هايمان در يک راستا بود اميدوارم اين همراهي و همدلي در مجموعه هم ديده شده باشد.

سبک کارگرداني، شيوه هدايت بازيگران، نوع دکوپاژ و قاب بندي هاي «يدا... صمدي» چگونه بود؟

ايشان کارگردان خوبي است و بيشتر از آن انسان است، ايشان با ايده و انديشه سر صحنه فيلم برداري مي آمد که امتياز محسوب مي شود. وقتي براي بازي در سکانسي با يکديگر صحبت مي کرديم ايده هايي که در راستاي بهترشدن کار مي داديم را مي پذيرفت. درحين فيلم برداري همين پيشنهادها براي بهترشدن کار مفيد بود.

آيا ساخت مجموعه «شوق پرواز» و يادآوري خاطرات شهيد «بابايي» مي تواند خاطرات آن شهيد را زنده کند و در نسل جوان تاثير بگذارد؟

ما تمام تلاش خود را کرديم شخصيتي را که در شرايطي تصميم هاي مهمي گرفته است را به خوبي به نمايش بگذاريم. وقتي فيلم نامه را مطالعه مي کردم و يا در حين فيلم برداري بعضي مواقع خود را جاي اين شخصيت مي گذاشتم با توجه به تحقيقاتي که درباره زندگي شهيد «بابايي» انجام گرفته بود، سعي کرديم صداقتي که در اين شخصيت وجود دارد، تاثير مثبتي بر بينندگان بگذارد.

«يدا... صمدي» را در به تصويرکشيدن زندگي شهيد «بابايي» چه قدر موفق ديديد؟

هيچ وقت نمي توانم درباره نقش ها و کارهايي که در آن ها بازي مي کنم نمي توانم قضاوت کنم. چون در آن دخيل هستم. البته چون براي ايفاي اين نقش زحمت کشيدم ممکن است دچار اغراق شوم ولي صادقانه با تمام انرژي کار کردم.

آيا براي ارائه نقش «سعيد» هم آموزش هايي ديديد؟

در پايگاه هاي هوايي که کار مي کرديم با مربي هايي در ارتباط بوديم. آن ها اصول اوليه اي که براي فيلم برداري نياز داشتيم را به ما آموزش دادند اما آموزش خلباني نديدم، چون حرفه اي سخت است. ما سعي کرديم به عنوان خلباناني که در اين مجموعه بازي مي کنيم، آموزش اوليه را ببينيم تا براي بيننده باورپذير باشد.

منبع: روزنامه خراسان ـ 10 دی 1390

shogheparvaz.tv

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 11 بهمن1390 توسط رزمنده گمنام امام زمان(عج)